Szkoła Podstawowa w Harcie

im Ks. Bronisława Markiewicza 36-067 Harta tel.: (17) 230-11-93

Szkolna wycieczka-Wiśnicz, Bochnia, Kraków

on Czerwiec 12, 2018

W dniach 7-8 czerwca 2018 roku odbyła się, oczekiwana od dłuższego czasu, szkolna wycieczka do Nowego Wiśnicza, Bochni i Krakowa. Uczniowie z klas IV-VII pod opieką Pań: Doroty, Marty i Wiesi oraz uczniowie z klas 0-III pod opieką i z udziałem rodziców, uczestniczyli w atrakcyjnym programie dydaktycznym oraz wychowawczym, rekreacyjnym, dostosowanym do wieku uczestników.

Pierwszego dnia w Nowym Wiśniczu – zwiedziliśmy: Zamek Lubomirskich i Kmitów – siedemnastowieczną twierdzę – jedną z największych w Rzeczypospolitej z XVII wieku; Bastion VR – atrakcję unikatową w skali obiektów zamkowych nie tylko w Polsce, gdzie zwiedzający mogli wybrać się w podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR – 360° (niesamowite emocje i wrażenia, przyprawiające o zawrót głowy); Trasę Nietoperza – tajemnicze przejście z dziedzińca wewnętrznego do podziemi zamku i bastionu południowo – zachodniego; – uczestniczyliśmy w warsztatach alchemii, w których wtajemniczeni zostaliśmy w średniowieczne arkana nauki tajemnej, pozwalającej nam, m.in. wytworzyć własnoręcznie perfumy, które na zakończenie każdy otrzymał w prezencie oraz flakonik ze złotem, symbolem alchemicznej przemiany metalu w złoto.

Następnie zmęczeni wiedzą wszelką, posililiśmy nadwątlone moce pysznym obiadkiem w wiśnickiej Restauracji „Hetmańska”, po czym udaliśmy się do bocheńskiej „kopalni złota”, czyli Kopalni Soli w Bochni.

Po pełnym napięcia i strachu zjeździe kopalnianą windą, przesiedliśmy się na kopalnianą kolejkę podziemną „KUBA II”, która powiozła nas w unikalne komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, zobaczyliśmy ekspozycje dawnych maszyn i urządzeń górniczych, kaplicę z pięknymi rzeźbami i malowidłami. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęliśmy w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkaliśmy się z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa. Następnie pływaliśmy łódkami po 100 % roztworze solankowym oraz zjeżdżaliśmy ze 140 metrowej zjeżdżalni i odpoczywaliśmy w największej komorze bocheńskiej saliny – komorze Ważyn, gdzie bawiliśmy się na placu zabaw, kopaliśmy piłkę na boisku, zaopatrzyliśmy się w cenne pamiątki.

Kolejnym etapem podróży szkolnego towarzystwa wycieczkowego było udanie się na nocleg, który miło spędziliśmy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Proszówkach k. Bochni. Z bogatej oferty rekreacyjnej miejscowej Szkoły Podstawowej im. ks. J. Skwiruta, tuż po kolacji, największą popularnością cieszył się basen, na który ochoczo wybrała się większość uczestników, natomiast pozostali spędzili miłe chwile na placu zabaw oraz w sferze basenów i zjeżdżalni z kulkami.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od porannej pobudki, śniadania i udaliśmy się w porannej , upalnej aurze do Krakowa. Najpierw uczyliśmy się, doświadczaliśmy i bawiliśmy się w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema – pierwszym sensorycznym parku edukacyjnym w Polsce, gdzie na terenie 6 hektarów znajduje się blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki, m.in.: dziurawy labirynt, platforma równowagi, wyścig na równi, kołyska Newtona, równia Galileusza, powietrzna armata, brachistochrona, ksylofon, wietrzne gongi, telegraf akustyczny, latające złudzenie, kalejdoskop, tarcza Newtona, peryskop, krater, trójkąt bermudzki, wir wodny, lem-labirynt i wiele innych.

W drugiej części dnia udaliśmy się na krakowską Starówkę, gdzie najpierw odwiedziliśmy ziejącego ogniem Smoka bytującego pod Wawelem, poznaliśmy prowadzeni przez „audioprzewodnika” Muzeum Katedralne, Wnętrze Katedry, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta, Krypty Grobowe Św. Leonarda, spacerowaliśmy również po Dziedzińcu Zamku Królewskiego. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się również na Rynek, gdzie wzmocnieni posiłkiem, odwiedziliśmy  Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan.

Do domu wróciliśmy nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń i emocji. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe wycieczki.

Dorota  Walczyszyn

Brak komentarzy.