Wycieczka do Miejsca Piastowego i Odrzykonia

Dnia 20 września 2018 roku w Dniu Patrona odbyła się szkolna wycieczka do Miejsca Piastowego i Odrzykonia. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 0 – VII z opiekunami, rodzicami  i ks. wikariuszem. Celem wycieczki było uczczenie patrona naszej szkoły bł. ks. Bronisława Markiewicza, poszerzenia wiadomości o naszej małej Ojczyźnie oraz uzmysłowienie uczestnikom jak piękne i różnorodne jest nasze Podkarpacie.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Miejscu Piastowym. W Sanktuarium Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza przywitał nas proboszcz tejże parafii ks. Józef, który wraz z ks. Bartoszem odprawił mszę św. w intencji dzieci i ich rodziców. W uroczystej liturgii uczestniczył poczet sztandarowy, a uczniowie uświetnili ją śpiewem piosenek o swoim patronie. Następnie ks. proboszcz oprowadził nas po Muzeum bł. ks. B. Markiewicza, które znajduje się przy Sanktuarium. Uczniowie obejrzeli eksponaty związane z życiem i działalnością bł. księdza Markiewicza, założyciela Zespołu Wychowawczego w Miejscu Piastowym.

Drugim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Misyjnego u Sióstr Michalitek. Gdy dotarliśmy na miejsce, serdecznie i ciepło przywitała nas siostra Ezechiela, która oprowadziła nas po muzealnych salach. Dzieci w swobodny sposób mogły oglądać zgromadzone eksponaty pochodzące m. in. z Afryki. Były to przedmioty codziennego użytku, ozdobne tkaniny, maski, torebki ze skóry bydlęcej i skóry krokodyli, ozdoby z bambusa, rzeźby z hebanu i kości słoniowej, nakrycia głowy i stroje z plemienia Baroro. Tutaj dzieci mogły wcielić się w rolę afrykańskich wojowników i wystukać rytm na tam –tamach, instrumentach muzycznych pochodzących z Kamerunu. Po obejrzeniu zbiorów s. Ezechiela zaprosiła nas do kaplicy, gdzie w ciszy i skupieniu odmówiliśmy modlitwę oraz zaśpiewaliśmy piosenkę o bł. ks. B. Markiewiczu.

Dzieci opuszczały mury muzeum z uśmiechem na twarzy i z lizakiem w ręku, prezentem od siostry Michalitki. Następnie wyruszyliśmy w drogę, aby zrealizować ostatni punkt naszej wyprawy: zwiedzić zamek „Kamieniec” w Odrzykoniu. Kiedy dotarliśmy na miejsce, oczom dzieci ukazały się ruiny rycerskiego zamku górującego na wzgórzu. Oprowadziła nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy i interesujący sposób opowiedziała jego historię, zaprosiła do niewielkiego muzeum  i interaktywnej sali tortur. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach ceramicznych. Młodsze malowały przygotowane już figurki, starsze samodzielnie je wykonywały. Uwieńczeniem wyjazdu było ognisko na placu zamkowym i degustacja smacznych kiełbasek. Zakup łuków w sklepie z pamiątkami pozwolił uczniom po raz kolejny wcielić się w rolę wojowników, tym razem rycerzy z XIV wieku.

Zmęczeni, ale szczęśliwi, zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów.

Wiesława Dziura